Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Politika USA

 

Spojené státy jsou nejstarší federací světa. Jde o zastupitelskou demokracii fungující prostřednictvím kongresového systému definovaného ústavou nahrazující původní ústavu, tzv. Články konfederace platné mezi roky 1781 a 1788. Území tak spadá pod troje orgány – na federální, státní a místní úrovni ačkoliv mnohé oblasti jsou spravovány více místními správami, například i okresními nebo metropolitními orgány. Všechny tyto správní orgány jsou voliči voleny v tajných volbách nebo jmenovány voliči volenými zástupci.

               Nejvyšší soud      Obrazek

 

Tři složky státní správy:

 Obrazek

 

  

 

Kongres je parlamentem dvoukomorovým. Sněmovna reprezentantů má 435 členů po dva roky reprezentujících takzvané „kongresové okresy“.  Poměr počtu zástupců z každého států se každý desátý rok mění podle vývoje počtu obyvatel. Každému státu je však zajištěn nejméně jeden zástupce jehož v současnosti má sedm států. Nelidnatější stát, Kalifornie, jich má 53. Každý stát má dva senátory volené na šestileté volební období. Každý druhý rok je volena třetina senátu.

 

                   Obrazek   Bílý dům

 

 

Ústava je nejvyšším zákonným dokumentem amerického právního systému. Je společenskou smlouvou upravující fungování společnosti pomocí zvolené vlády. Veškeré zákony i postupy států a federální vlády mohou být předmětem zkoumání a je-li shledáno, že nejsou ve shodě s ústavou, jsou zneplatněny. Ústava je živým dokumentem jež může být doplněn několika různými způsoby. Všechny z nich však vyžadují svolení alespoň převážné většiny států. Ústava tak byla od doby svého vzniku změněna, resp. doplněna, 27 krát, naposledy v roce 1992.

             budova Kapitolu    Obrazek

 

Politický systém je většinový. K americké politické kultuře patří velká soupeřivost mezi dvěma největšími stranami a vysoký podíl veřejnosti v politice.

 

 Republikánská strana

 hlásí se ke konzervatismu a nacionalismu
 snaha o rozvoj podnikání
 pravice
 Demokratická strana
 liberální strana
 rozvoj sociální a státní oblasti
 levice

 

 

 

 

 

 

 

Nejznámější vládní organizace

  • CIA (Central Intelligence Agency) - nejvýznamnější rozvědka
  • FBI (Federal Bureau of Investigation) - Federální úřad pro vyšetřování
  • NASA (National Aeronautic and space Agency) - Národní úřad pro letectví a vesmír